A top9 hiba ami megkeseríti az új konyhád használatát

Amikor az új konyhádról álmodozol, akkor valószínűleg a “gyönyörű, ötletes, praktikus, irigylésreméltó” jelzők járnak a fejedben.

Sajnos a legtöbbször az elkészült konyhákkal kapcsolatban nem megfelelő tervezés, vagy rossz kivitelező választása esetén sok embernek az “utálom/kidobott pénz/nem fér el/de jó lett volna ha…/ez miért ilyen rossz?” kifejezések jutnak eszébe néhány héttel később használat közben.

A konyhabútor nemcsak egy egyszerű tárgy, ami szekrénydobozokból áll. Az egész egy összetett rendszer, ahol minden egység összefügg az összes többivel, és a végeredmény (vagyis az hogy kényelmes, könnyű és öröm legyen ott főzni) legnagyobbrészt a tervezésen múlik.

Sajnos a konyhabútornál sok bosszúságot, kényelmetlenséget, neadjisten a felmenők emlegetését okozhatják olyan banális konyhatervezési hibák, amiket egy kis gondolkodással, tervezéssel, odafigyeléssel könnyen el lehetne kerülni.

Most ezek közül összegyűjtöttem a 9 leggyakoribbat, hogy neked már könnyebb legyen a dolgod.

Szerintem sokkal jobb más hibájából tanulni, mint a saját kárunkon, szóval gyorsan fusd át ezt a Top9 hibát és a végén mutatom, hogy mit tegyél, ha szeretnéd ezeket biztosan elkerülni.

Egy alaposan megtervezett konyha alaprajza

1. Nem hagysz helyet a főzőlap mellett

A főzőlapot soha nem szabad közvetlenül másik (magasabb) szekrény mellé, vagy a konyhapult szélére tenni. Az előbbi esetben a főzőlap hője, vagy lángja tűzveszélyes lehet, és az álmoskönyv szerint sem szerencsés a konyhában tüzet okozni.  A második esetben pedig a főzőedényt akár főzés közben is le tudod sodorni a szekrény széléről. Ha pedig kisgyereked van, akkor ő kap még egy “támadási felületet”, ahol magára ránthatja a forrásban lévő vizet. Brrrrr, nem is mesélem tovább.

Ráadásul, ha nincs elég hely a főzőlap mellett, akkor nem fér a kezed, nem tudod keverni-kavarni az ételt, nehéz kiszedni, stb. Szóval elég kényelmetlen a főzés és a tálalás.

A bútor a túl közel lévő főzőlap miatt megégett

Tehát a lényeg: a főzőlap mellett mindkét oldalon hagyj legalább 30-30 cm helyet.

2. Nem hagysz helyet a mosogatótálca mellett

Hasonlóan az előző pontban leírtakhoz, a mosogatómedencét is úgy helyezd el, hogy mindkét oldalán maradjon valamennyi hely a pulton. Így tudsz majd pakolni, kényelmesen elfér mindkét kezed mosogatás közben, illetve sokkal kisebb az esélye, hogy valami leesik a földre. 

Kisebb méretű konyhában is megoldható, hogy a főzőlap és a mosogató mellett is maradjon valamennyi hely

3. A mosogatógépet közvetlenül a vízkiállás és a lefolyónyílás elé tervezed

Ha már a vízszerelés idején megvan, hogy pontosan hová szeretnéd majd a konyhádban a mosogatógépet helyezni, akkor jó ha tudod, hogy a vízkiállás és a lefolyónyílás nem lehet közvetlenül a mosogatógép mögött.

A vízcsatlakozó szerelvény és általában a lefolyóhoz tartozó szerelvény is kb. 3-5 cm-re kiáll a fal síkjából. Ezektől a mosogatógépet nem tudod a falig tolni és emiatt a gép lehet, hogy ki fog lógni a munkapult alól.

Mosogatógép helye a készülő konyhában

Ráadásul ha bármit szerelni kell, akkor csak úgy férsz hozzá, hogy az egész gépet ki kell mozdítani a helyéről, ami beépített készülék esetén még bonyolultabb. Ezért ezeket a gépészeti vezetékeket mindig a mosogatógép szélétől  jobbra, vagy balra legalább 15-20 cm távolságra kell elhelyezni.

A legjobb megoldás, ha a mosogatómedencét tartalmazó szekrénynél kapnak helyet ezek a szerelvények és a mosogatógépet e mellé helyezed. A mosogatógépnek egyébként is a mosogatómedence közelében van a helye.

Ha érdekel, hogy az előző konyha milyen lett: szerintünk gyönyörű

4. Figyelmen kívül hagyod az alapvető ergonómiai szabályokat

A konyhatervezés során az ergonómia és a tervezési háromszög nagyon fontos. Ezzel részletesebben majd külön foglalkozunk, most nem térnék ki rá, csak röviden.

A lényeg: ha figyelembe veszed az alapvető ökölszabályokat, akkor lesz egy kényelmes és praktikus konyhád, ahol öröm és boldogság főzni. Ha nem, akkor pedig utálni fogod az egészet, hiába lett kívülről csili-vili.

A tervezési háromszög szerint kialakított konyhák alaprajzai

Szóval, ha abban a szerencsés helyzetben vagy, hogy van lehetőséged előre tervezni, akkor ezeket a szempontokat is vedd figyelembe. Később hálás leszel magadnak (vagy a terveződnek) érte. 😀

Ha szeretnéd, akkor mi megtervezzük az álomkonyhád. Kattints a képre és kérj visszahívást!

5. Nem figyelsz a megfelelő megvilágításra

Egy jó konyhában nagyon fontos a munkafelület megfelelő megvilágítása természetes és mesterséges fénnyel. A legjobb, ha a konyha olyan helyiségben kap helyet, ahol egy nagyobb ablakon megfelelő fényt kap napközben.

Természetes napfény a konyhában

Persze nem süt mindig vidáman a nap (sajnos), meg ugye este sötét van, és nincs annál rosszabb, mint félhomályban vaklálva éles késsel hagymát szeletelni. Tehát az ablakon kívül célszerű minél több mesterséges fényforrást is beépíteni a konyhába. Elsődleges a munkapult, a főzőlap és a mosogatótálca megvilágítása.

Ezekre nagyon jó megoldás a felső szekrények aljába épített energiatakarékos LED szalag. Továbbá a mennyezetbe, vagy a konyhabútor tetejénél kialakított díszlécbe spot lámpákat, vagy LED paneleket lehet tenni.

Egy szépen megvilágított, otthonos, modern konyha

6. Kevés konnektort tervezel

Biztos lehetsz benne, hogy a konyhádban neked is rengeteg különféle elektromos készüléked lesz, vagy van már most is. Ezért nagyon fontos, hogy legyen elég konnektorod és azok legyenek is jó helyen.

Ehhez számold meg, hogy most hány konyhai géped van (és vajon az évek során mennyi lesz még?), és a konyha melyik részén fogod azokat használni. A munkapult közelében használatos kisgépeken kívül mindenképpen külön csatlakozókat kell kialakítani a hűtőnek, a sütőnek, a páraelszívónak és a mosogatógépnek is.

Ötletes megoldás, hogy több áramforrásod legyen: kihúzható konnektor a munkalapnál

Régi, vagy meglévő házak esetében sokszor előfordul, hogy a konyhában nagyon kevés az áramforrás. Elég szerencsétlenül tud kinézni (és munkavédelmi szempontból is aggályos), amikor hosszabbítóba dugott hosszabbítóba dugott hosszabbítót használsz. Szóval ha most építkezel, akkor szerencsés vagy, mert még elvileg van lehetőséged sok-sok konnektort tervezni. Ha pedig a régi konyhád cserélnéd, akkor vedd számításba a lehetőséget, hogy a felújítás keretében az elektromos rendszerhez is hozzányúlsz.

Ezek miatt érdemes és sokszor szükséges is villanyszerelő bevonása. A legjobb megoldás persze először megtervezni a konyhát és így a villanyszerelési munkálatokat már a végleges tervek alapján tudja elvégezni a szakember. És lesz elég konnektorod is. 🙂

Egy alapos konyhaterv tartalmazza az elektromos kiállások pontos helyét is

7. A sütőnek és a főzőlapnak nincs külön-külön áramforrása

Még mindig a villanyaszerelés. Lehet hogy uncsi, de fontos téma.

Te tudtad, hogy az elektromos sütők és főzőlapok nagy fogyasztású és nagy áramfelvételű berendezések? Nem lehet akármilyen áramforrásra kötni őket, mert akár még tüzet is okozhatnak.

Általában az újabb épületeknél ezzel nincs baj, az építés során remélhetőleg számoltak ezzel, de ha régebbi építésű a lakásba tervezel új konyhát, akkor mindenképp vedd fel villanyszerelő szakemberrel a kapcsolatot és méresd fel vele, hogy a meglévő hálózat alkalmas-e ezek üzemeltetésére.

Új lakás esetén pedig a sütőt és főzőlapot külön áramkörre köttessük, mert a túl nagy terhelést nem biztos, hogy bírja majd a rendszer (bár ezt a villanyszerelők általában figyelembe veszik).

8. Nem tervezel páraelszívót

Manapság a páraelszívó (vagy szagelszívó, ki hogy nevezi) alapkövetelmény egy konyhába. Senki nem akarja a sült hús, a fokhagyma, vagy a használt olaj illatát (szagát) érezni egész nap még a szobákban is. Az olajszag és a gőz beleeszi magát a ruháidba és a bútoraidba. Ráadásul a lakás szerkezeteinek a túl sok felszabaduló pára, zsíros gőz nem tesz jót.

Sokan mondják, hogy felesleges, majd kinyitjuk az ablakot. Ez azonban hibás megoldás. Gondold el, hogy egy kiadós vasárnapi menüt mennyi ideig főzől? Az ablak így akár órákon át nyitva lehet. Télen a fagyos hideget, nyáron forróságot kapod a nyakadba. Ráadásul a hideg levegő miatt az összes pára és jó kis zsíros gőz lecsapódik az ablakon, a falakon, a konyhabútoron. Utána meg próbáld meg tisztára sikálni.

Stílusos páraelszívó egy modern konyhában

Szóval mindenképpen szükséges valamilyen páraelszívó berendezés. Akik ellene vannak, azok általában azt gondolják, hogy hangos, nem szív jól és még csúnya is. Ez talán régen igaz volt, viszont a mai modern elszívók nagyon hatékonyak, csendesek, és rengeteg változatuk kapható, így mindenki megtalálhatja az ízlésének és pénztárcájának megfelelő darabot. neki tetszőt.

Az új konyhád esetén mindenképp gondolkodj el, hogyan tudnál páraelszívót beépíteni.

9. Kihagyod a látványtervezést

Valljuk be, hogy a legtöbb ember vizuális típus, és egy hagyományos, egyszerű vonalas terv alapján (legyen az nyomtatott, vagy rajzolt) nagyon nehezen tudja elképzelni, hogy a tervezett konyha hogyan is fog kinézni a valóságban.

Ráadásul szinte mindenki FB csoportokban és a Pinteresten “isnpirálódik”. Valószínűleg ezzel te is így vagy. Rengeteg olyan ötletet találsz, ami nagyon tetszik, de nem tudod, hogy vajon ezt a te konyhád esetén hogyan lehet megoldani és főleg, hogyan fog mutatni, ha elkészül.

Ebben segít a 3D-s látványtervezés.

Élethű, fotorealisztikus látványterv

Már tervezése közben is meg tudod nézni a látványképeken álmaid konyháját, így nem fog meglepetés érni. Láthatod, hogy a megtervezett konyha színe, formája, kialakítása, elosztása tetszik-e. Tényleg ilyet szeretnél? Sőt a látványtervek segítségével gyorsan ki tudsz próbálni többféle elrendezést és színt, tudod variálni a fiókok és ajtók elrendezését, és könnyebben megtalálod a legjobb variációt.

E nélkül gyakran előfordul, hogy akkor derül ki valami hiba,, amikor már elkészült a bútor. Lehet, hogy mégsem tetszik a választott szín, vagy kicsit variáltál volna még a fiókok és ajtók elrendezésében.

A látványterv és a kész konyha összehasonlítása

Szóval érdemes egy kis időt és energiát a látványtervezésre is fordítani, vagy pedig szakszerű segítséget kérni és külön megterveztetni a konyhád. Ezzel rengeteg pénzt és bosszúságot meg tudsz magadnak spórolni.

Mit tudsz tenni?

Gondolom nem árulok el nagy titkot, ha elárulom, hogy ezeket a banális hibákat mégis hogyan tudod elkerülni?

“Személyre szabott, átgondolt, alapos TERVEZÉSSEL.”

Ezt valószínűleg sokan tudják. Mégis kevesen teszik meg, hogy tényleg ALAPOSAN megtervezzék az új konyhájukat. Vagy kevesen kérnek ebben szakszerű segítséget, ha nekik egy ilyen tervezgetős feladat komfortzónán kívül esik.

Pedig egy konyhabútort mindenki 10-20 évre tervez, és heti sok-sok órát tölt el ott. Nálunk például egy amerikai konyhás nappali van, így gyakorlatilag az összes otthoni szabadidőnket itt töltjük. Együtt főzünk, itt beszélgetünk, kávézunk, itt gyűlik össze a család a szülinapokon és a gyerkőcök is mindig itt játszanak.

A konyha a lakás lelke, a családi élet központja.

Szóval, ha te olyan konyhát szeretnél, amit megálmodtál, akkor mindenképpen érdemes egy kis időt és energiát a tervezésre is fordítani, vagy pedig szakszerű segítséget kérni és egy hozzáértő szakértővel külön megterveztetni a konyhád.

Ezzel rengeteg pénzt és bosszúságot meg tudsz magadnak spórolni és a végeredmény tényleg egy álomkonyha lehet.

Ha szeretnéd, akkor neked is tudunk ebben segíteni. Kattints a lenti képre és kérj ingyenes visszahívást szakértő kollégánktól. A telefonos konzultáció teljesen ingyenes és kötelezettségmentes. Nincsen semmilyen veszítenivalód, de legalább adsz egy esélyt, hogy legyen egy fantasztikus új konyhád. Hajrá!

Kérj visszahívást és neked is segítünk a tervezésben

Ezek is érdekelhetnek:

Balázs

Elegáns hófehér konyha, félszigettel

Az elkészült konyha képekben A konyha kialakítása Stílus: Modern stílus a tölgy és a fehér színek letisztult, barátságos hangulatával. Forma: U alakú kialakítás, praktikus helykihasználással,

Balázs

Álomkonyha egy 40 éves kádárkockában

Az elkészült konyha képekben A konyha kialakítása Stílus: Modern stílus a tölgy és a bézs színek letisztult, barátságos hangulatával. Forma: U alakú kialakítás, praktikus helykihasználással,

Balázs

Panelkonyha kimaxolva

Az elkészült konyha képekben A konyha kialakítása Stílus: Modern stílus a világos színek letisztult hangulatával. Forma: L alakú kialakítás, praktikus helykihasználással, sok tárolóhellyel, kényelmes fiókokkal,

Keresés
Kövess minket a Facebookon

Nyomj a Tetszik gombra, ha elsőként szeretnél értesülni az elkészült konyhákról, konyhatervezési ötletekről és tanácsokról.