Tömörfa Bútorok készítése

Cikkünkben bemutatjuk hogyan lesz „nyers, szőrös” deszkából gyönyörű bútordarab. Az átlagember sokszor nem tudja elképzelni, hogy egy lábon álló, magas, erős (és még mielőtt a radikális környezetvédők megszólnának, elmondom, hogy direkt a későbbi felhasználás miatt ültetett) élő fa  milyen folyamatokon megy keresztül a kivágástól az utolsó csiszolásig. Mivel fő célunk az ismeretterjesztés és az érdeklődés felkeltése, ezért igyekszünk kerülni az „iskolai előadásszagú” megfogalmazásokat, így a szakmabeliektől előre is elnézést kérünk. Ha valaki nem szeret olvasni, akkor a YouTube csatornánkon lévő videókat ajánlom figyelmébe, ott minden munkafolyamatunk látható.

Tehát vágjunk bele!

Az első lépés természetesen a fa kivágása, melyet ezután megfelelő méretű rönkökre vágnak, és fűrészüzemekbe szállítanak. Itt az üzemek fűrészeléssel különböző termékeket állítanak elő (deszka, palló, gerenda, léc, stb.) melyeket összefoglaló néven fűrészárunak nevezünk.

A fűrészáru ezután annak minőségétől függően különböző helyeken kerül felhasználásra, vagy további feldolgozásra. Az asztalosok persze csak a jó minőségű alapanyagot használják fel, hiszen szép bútor csak megfelelő fűrészáruból készülhet. Az alapanyagot a végfelhasználás előtt természetes körülmények között, vagy mesterségesen szárítják, hogy elérje az optimális nedvességtartalmat, és a későbbiek folyamán ne vetemedjen, ne görbüljön, vagy a száradás miatt ne beépített állapotában kezdjen el zsugorodni.

Famunkáink készítése során többféle alapanyagot is felhasználunk a végterméktől függően (pl. deszka, gerenda, táblásított félkész termék, hossztoldott fríz, stb.). Most nézzünk egy példát arra, amikor egy bútort, például egy komplett szekrényt készítünk fűrészelt deszkák felhasználásával. A partnerünktől beszerzett megfelelő minőségű, 3-4 méter hosszú deszkákat az előzetes gyártmánytervek alapján először megfelelő hosszúságúra vágjuk darabló körfűrész segítségével.

daraboló fűrészelés

Ezután a deszkák egyengető gyalulása következik, hogy azoknak egy-egy lapja és egy éle teljesen sík és derékszög legyen. A következő lépésben a deszkákat a vastagsági gyalugépben vesszük kezelésbe, melynek során mindkét lapjuk teljesen sík és egymással párhuzamos lesz.

A következő munkafolyamat a deszkák kisebb elemekre, lapokra (nevezzük ezeket léceknek) fűrészelése körfűrészgéppel, és itt nyer értelmet a fent említett élek gyalulása is, hiszen ezeknek a fűrészelés során egyenesnek és síknak kell lennie a megfelelő vágási kép miatt.

hosszfűrészelés

Ha az összes deszkát feldaraboltuk, akkor újabb gyalulás következik, több lépcsőben az összes lécet egyforma vastagságúra gyaluljuk. Ha ez a sok lépés mind megvolt, akkor jöhet a ragasztás. A léceket keskenyebb lapjuk mentén szorítólapok között és pillanatszorítók segítségével táblákká ragasztjuk össze. Az összeszorított lapoknak kell néhány óra, hogy a ragasztó megfelelő szilárdságot érjen el. A ragasztás egyébként olyan erős, hogy durva mechanikai behatás esetén sokszor inkább a fa rostjai mennek tönkre, ragasztás mellett törik el az anyag.

Talán már meg sem lepődik a kedves olvasó, de újabb gyalulás következik. Bár mindent megteszünk, hogy a ragasztásra kerülő lécek egyforma vastagok legyenek, minimális felületi egyenetlenség így is kialakul a ragasztás során, illetve a felesleges ragasztó is kitüremkedik a táblák síkjából. Ezt meg kell szüntetni, ezért újra síkba gyaluljuk az összes táblát. Ennél a lépésnél már eléri a gyártmányterveken szereplő végleges vastagságot az anyag. Látható, hogy az előkészítő munka sok lépésből áll, illetve a gyalulások és fűrészelések miatt veszteség is keletkezik, amit a tervezés során figyelembe kell venni a megvásárlandó alapanyag keresztmetszeténél. A fenti munkafolyamatok gyakorlatilag kimaradnak, ha gyalult és táblásított alapanyagot vásárolunk.

Persze ez a félkész termék drágább is, de van olyan munka, amikor mégis ezt célszerű választani. Ilyenkor az első lépés, hogy a nagytáblás anyagot a lapszabász körfűrésszel a megfelelő méretű táblákra vágjuk. Szintén méretre vágás a következő lépés az eredetileg deszkákból kialakított táblák esetén is és innentől a többi munkafolyamat megegyezik mindkét alapanyag esetén.

Gyakorlatilag minden tömörfából készülő egyedi bútordarabon található olyan elem, amely nem csupán egy sík lap. Hogy mire kell gondolni? Például ezek a különböző frontok (ajtók és fiókok) keretek, díszítőelemek, stb. Ezekkel még sok-sok további teendő van.

Folytassuk az elején felvetett példánkat, és nézzük meg, hogyan készül el a szekrény fa ajtaja. Egy tömörfa ajtólapot két fő elemre lehet tovább bontani, illetve fordítva, mert jelen esetben két alapelemből rakjuk össze. Az egyik a keret, a másik a betét. Mindkettőnél további forgácsolási munka (fűrészeléssel és marással kialakított különböző formák előállítása) szükséges. A keret elkészítése során kialakítjuk a betét elhelyezéséhez szükséges nútokat, illetve a keret elemeinek darabjainál elkészítjük a választott fakötésnek megfelelő vágásokat, marásokat, fúrásokat.

Utána a betéttel folytatjuk a munkát. Ezt az esetek nagy részében asztalos marógép segítségével munkáljuk meg a bútor stílusának megfelelő formára, amely a cizellált klasszikustól a letisztult modern formáig bármi lehet a megrendelő igényeitől függően.

Ha az elemek forgácsolása elkészült, akkor az aprólékos csiszolás következik, géppel, illetve a strukturált részeken kézzel, mivel a marás során a fa rostjai felszakadoznak, és ezeket csak csiszolással lehet eltüntetni. Többféle érdességű papírt használunk egészen egy nagyon finom szemcsés csiszolópapírig, ami után az elemek teljesen simák lesznek.

A lecsiszolt elemeket ez után összeragasztjuk, és egy újabb csiszolással a ragasztás nyomait és a kisebb felületi egyenetlenségeket eltüntetjük. Itt már lassan tényleg kézzel foghatóvá válik a kész bútor.

Ha minden alkotóelem elkészült, akkor bútor összerakásához szükséges csapolások, fúrások, marások következnek. Erre azért van szükség, hogy a bútor részeit (tetejét, oldalait, alját, polcait, ajtaját, stb.) össze-, illetve fel lehessen szerelni. Ezzel a folyamattal cikkünk második részében foglalkozunk részletesebben, hiszen ezek a lépések megegyeznek a laminált faforgácslapból (vagy, ahogyan sokan ismerik, bútorlapból) készült bútoroknál is.

Viszont a felületkezelés még hátravan. A megrendelő igényeitől függően két eset lehetséges. Ha az eredeti fa színe valamiért nem tetszik, nem illik az elképzelésbe, akkor egy vízben oldott páccal leszínezzük a fát. A felületre kerülő nedvesség a fa szálait felhúzza, újra érdesebb lesz, ezért ezt a lépést egy újabb csiszolás követi.

olajozás
viaszolás

Ha az ügyfélnek tetszik az eredeti fa színe, akkor persze az előző rész kimarad és a végső felületkezelés következik, amely egy természetes eredetű olaj és viasz alkalmazásának kombinációja. Először az olajjal kezeljük a felületet, melyet ecsettel felhordunk, majd a telítődés után a visszamaradt, be nem szívódott olajat visszatöröljük. Az olajozás után egy viaszréteget hordunk fel a fára, melyet kézzel alaposan felpolírozunk. Ennek következtében lesznek a tömörfa bútoraink selyemtapintásúak. A felületkezelésről bővebben egy külön cikkben foglalkozunk. A viasz 4 hét elteltével teljesen kikeményedik, ez után a rákerülő víz nem tud kárt tenni benne, addig viszont óvni kell a nedvességtől.

Ha mindez elkészült, akkor a  szállítás és a helyszíni beszerelés van hátra, és a megrendelő végre élvezheti prémium minőségű, gyönyörű bútordarabját.

Ha kíváncsi vagy a munkáinkra, nézd meg a referenciáinkat a honlapunkon, vagy a Szefa Bútor Facebook oldalán. Cikkünk következő részében a laminált faforgácslap (más néven bútorlap) anyagból készült bútorok gyártásával foglalkozunk.

Ha te is szeretnél egyedi bútort tőlünk, akkor keress minket bátran!